Naar de inhoud
030 878 19 01 info@metmotion.nl

Blog / Webinar / Presentator tips voor de webinarstudio

Presentator tips voor de webinarstudio

oktober 22, 2026

Presentator tips voor de webinarstudio

Leuk, je gaat presenteren in onze studio. Wellicht vind je het spannend, of wellicht is het je dagelijkse werk. Om je te helpen hebben we hieronder een aantal tips opgezet waarmee jij je webinar tot een succes kunt maken.

Rol en verbinding

1. Jij bent de schakel tussen kijker en tafel

Als presentator ben jij de verbinding tussen de kijker thuis en de sprekers aan tafel. Jij vertegenwoordigt het publiek. Stel vragen die zij zouden stellen en bewaak de lijn van het gesprek. Spreek de kijkers ook direct aan, bijvoorbeeld: “Leuk om de reacties van jullie tot dusver te lezen” of “Piet vraagt: …”.

2. Kijk in de camera wanneer je de kijker aanspreekt

Interactie begint met oogcontact. Spreek de kijker rechtstreeks aan door in de lens te kijken, vooral bij de opening, samenvattingen en afsluiting. Dat vergroot betrokkenheid en vertrouwen.

In de studio hangen afkijkschermen. Daarop zie (en hoor) je ook de intro, de outro en de tussenliggende bumpervideo’s. Er verschijnt een grote aftelklok in beeld die aftelt tot 0 seconden. Dat is de cue. Zorg dat je al klaar zit met een glimlach: bij 0 ben je in beeld, dus start met praten en wacht niet 5 seconden.

Interactie en inhoud

3. Blijf kalm en professioneel bij onverwachte situaties

Als er technisch iets misgaat, mag je dat gewoon rustig benoemen. Bijvoorbeeld: “We begrijpen dat het geluid niet optimaal is, maar we zijn er druk mee bezig.” Wij in de regie hebben dit altijd door en lossen het zo snel mogelijk op.

4. Wees nieuwsgierig en voorbereid, maar geen expert

De kijker verwacht dat jij als presentator nieuwsgierig bent en enigszins voorbereid op het onderwerp. Je weet bijvoorbeeld hoe je afkortingen en namen uitspreekt. Maar je hoeft niet het antwoord te geven op alle vragen, daar zijn je experts aan tafel voor. Je mag ook best kritische of verhelderende vragen stellen. Jij bent er om het begrijpelijk en interessant te maken voor de kijker.

5. Help de regie met overgangen

Het gehele webinar is live. Het instarten van video’s, bumpers en polls gebeurt handmatig zodra jij als presentator dat benoemt. Start er een nieuw onderwerp, of gaan we een video bekijken, zeg dat dan. Bijvoorbeeld: “Dan gaan we nu door naar het volgende onderwerp” en stop je zin. Of: “We gaan nu een video bekijken over …”.

6. Maak je eindfase kort en snel

We zien dat sommige presentatoren al 5 of 10 minuten van tevoren aankondigen dat we bijna aan het einde van het webinar zijn. Daarmee zorg je voor een afname van kijkers, en missen zij (en jij) belangrijke calls to action of evaluatie-inzendingen. Benoem dus niets over een einde tot aan het echte einde. Bij tv-talkshows wordt het einde vaak niet eens aangekondigd, maar zachtjes een eindmuziekje ingestart.

Natuurlijk wil je nog dingen zeggen, zoals waar meer informatie te vinden is en het bedanken van gasten en kijkers. Vergeet ook niet te vragen of ze de eindevaluatie invullen die direct NA het webinar in beeld komt. We zien dat 20 tot 30% van de kijkers deze invult als de presentator ernaar vraagt en niet te lang doorpraat.

Meer weten over onze webinarstudio? Neem gerust contact met ons op.

Lees ook